پارک خودکار

سیستم خودکار پارک خودرو

یکی از مشکلات رانندگان در شهرهای بزرگ ، پارک خودرو در بین سایر خودرو ها می باشد و به مهارت و سرعت بـالای راننـده در پـارک نمـودن خودرو نیازمند است . در خودرو های مجهز به سیستم پارک خودکار ، در هنگام پارک کردن موازی خودرو ، به جای اینکه راننده مجبور باشد چندین مرتبه خودرو را بـه جلو و عقب حرکت دهد ، قادر است فقط با فشردن یک دکمه ، بطور اتوماتیک به راحتی خودرو را در محل مورد نظر پارک نماید . البته خودروهای فعلی مجهز به سیستم پارک اتوماتیک ، کاملاً مستقل از دخالت راننده در پارک خودرو نیستند امّا پارک خودرو را بسیار راحت تر می سازند زیرا هنوز راننده برای پارک خودرو ، کنترل سرعت خودرو را توسط میزان فشردن و رها نمودن پدال ترمز ، بر عهده دارد .

پارک

محاسن وجود این سیستم در خودرو ها به شرح زیر می باشد :

 1- ایجاد آرامش و راحتی برای راننده جهت پارک نمودن خودرو

 2- اشغال حداقل فضای مورد نیاز برای پارک خودرو و ایجاد امکان پارک خودرو در کمترین فضای ممکن

 3- پارک خودرو در کوتاهترین زمان

عملکرد این سیستم به دو صورت می باشد :

نوع اوّل : در سپرهای جلو و عقب خودرو حسگرهایی تعبیه شده است که این حسگرها سیگنالهایی به سمت اشیای مجاور ارسال می نمایند و این سیگنالها پس از برخورد با اشیاء به حسگر برگشت پیدا می کند و کامپیوتر خودرو با توجه به مدت زمان ارسال سیگنال تا برگشت آن قادر خواهـد بود که فاصله اشیای مجاور تا حسگر را محاسبه نماید .

نوع دوّم : دوربین هایی روی سپر نصب شده که قادر می باشند محل قرار گیری اشیاء و فاصله آنها تـا دوربـین را تـشخیص دهنـد و بـه کـامپیوتر مربوطه ارسال نمایند تا اطلاعات ارسال شده مورد پردازش قرار گیرند . در هنگامی که راننده کلید پارک اتوماتیک خودرو را فشار می دهد ، خودرو به سمت جلو حرکت کرده ، در مجاورت خودرو جلویی متوقف می شود و در این زمان توسط یک پیغام به راننده اطلاع داده می شود که خودرو را در وضعیت دنده عقب قرار دهد و ترمز را به آرامی رها نماید . سپس کامپیوتر خودرو ، کنترل فرمان خودرو را بر عهده گرفته و خودرو بطور اتوماتیک بطرف عقب حرکت می نماید و پس از اینکه خودرو به انـدازه کافی به عقب رفت به راننده اطلاع داده می شود که توقف نماید و دنده را در وضعیت دنده جلو قرار دهد و پس از جلو آمدن خودرو به اندازه کـافی ، پیغام قرارگیری خودرو در وضعیت مناسب پارک ارسال خواهد شد .

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 100)
مکان خود را به اشتراک بگذارید